Skip to main content

NEWSLETTER


Musíme si pomáhat

Ne každý má štěstí, že se narodí zdráv anebo, že případné neduhy lze zcela vyléčit. Někdy je potřeba se s daným stavem smířit, přizpůsobit se okolnostem nebo hledat různé prostředky a […]

Ne každý má štěstí, že se narodí zdráv anebo, že případné neduhy lze zcela vyléčit. Někdy je potřeba se s daným stavem smířit, přizpůsobit se okolnostem nebo hledat různé prostředky a pomůcky, jak dopady hendikepu zmírnit.

Takový je i příběh šestnáctileté Aničky, studentky střední zdravotnické školy. Anička se narodila s katecholaminergní polymorfní komorovou tachykardií (CPVT), která u ní byla diagnostikována v osmi letech po nečekaném kolapsu při návratu z hub. CPVT je dědičné onemocnění, které se manifestuje právě v dětském věku, typicky při zátěži. Onemocnění je naštěstí velmi vzácné, ale riziko náhlého úmrtí je vysoké. Anička je od stanovení diagnózy pod pravidelným drobnohledem motolských lékařů, nicméně její život a jejích nejbližších je tímto faktem ovlivněn. I přes úzkou spolupráci s lékaři a výbornou medikaci se v rámci bezpečnosti musela vyhýbat zátěžovým situacím. Tak i vcelku obyčejné aktivity spojené s námahou byly mamince a dvěma mladším sestrám na dlouhou dobu zapovězeny.

Určitou nadějí je v tomto případě věk pacienta, je jistá pravděpodobnost, že v dospělosti se potíže stabilizují. Další velký impulz však přineslo doporučení lékařů, aby se Aničce pořídil speciální defibrilátor. Ten sice onemocnění nevyléčí, ale sloužil by jako spolehlivá pojistka v případě akutní potřeby. Pro rodinu sice fajn zpráva, nicméně pořizovací cena byla pro samoživitelku tří dětí daleko za hranicemi možností. Řešení se však našlo. Příběh přes spolupracovnici z transfúzní stanice doputoval až do naší firmy Beckman Coulter ČR. Slovo dalo slovo a naše firma společně se sesterským Immunotechem daly potřebné prostředky dohromady a defibrilátor byl ve spolupráci s Červeným Křížem pořízen!

A jaká byla odezva? Plná štěstí, vděku a dojetí. První slovy Aničky byla: „Mami můžeme na Sněžku“.  A tak to skutečně je. Nyní probíhá fáze „tréninku“ a Anička s rodinou již pokořila kopce jako Kleť a Javořice, Sněžka je v plánu na léto. Žádná lanovka, pěkně z Pece až na vrchol po 16 km dlouhém okruhu! No a co na to říká maminka? Ta je nesmírně šťastná, je to pro ni velká psychická úleva, která je k nezaplacení. Tak přejeme pevné zdraví a ať to šlape!

Poděkování

Chtěla bych touto cestou velmi poděkovat za finanční dar firmám IMMUNOTECH s.r.o. a BECKMAN COULTER. Díky jejich finančnímu daru mohl být se spoluprací s Červeným křížem se sídlem v Jindřichově Hradci zakoupen defibrilátor pro vážně nemocnou dceru zdravotní sestry pracující na oddělení hematologie a krevní transfúze.
K předání došlo v listopadu loňského roku na oddělení hematologie za krásné atmosféry plné dojetí a radosti.
Děkuji oběma firmám i za profesní spolupráci a přeji všem pevné zdraví.
Bc. Romana Stieblerová
vedoucí laborantka oddělení hematologie a krevní transfúze Jindřichův Hradec