Skip to main content

Terapeutické monitorování léčiv ve skupině AGEL

V laboratořích skupiny AGEL se mimo jiné zabýváte terapeutickým monitorováním léčiv. O co jde?

Ano, zabýváme se jím od roku 2006 a máme už poměrně bohaté zkušenosti. Obecně řečeno je terapeutické monitorování léčiv (TDM) prostředkem pro nalezení optimální dávky a dávkovacího intervalu s cílem maximalizace terapeutického účinku při současné minimalizaci toxicity léčiva, ale v důsledku i proo zvýšení nákladové efektivity. S využitím vhodných farmakokinetických modelů se snažíme najít individuální farmakokinetické parametry konkrétního jedince. Oproti obecné populaci mohou být významně změněny vlivem probíhajícího patologického procesu, lékových interakcí, genetických predispozic a u specifických populací. Typicky tak vidíme závažné změny farmakokinetiky antibiotik například u pacientů v septickém stavu, kdy běžné dávkování antibiotik často selhává. Změny individuální farmakokinetiky přitom nastávají velmi rychle. Cílem je maximalizovat terapeutický efekt, například u antibiotik tak, že skutečně dosáhneme optimální koncentrace léčiva v místě účinku, v závislosti na charakteru konkrétního antibiotika.

Stanovujete tedy koncentrace hladin léčiv v biologických vzorcích, které se hodnotí v souvislosti s klinickým stavem?

Vlastně ano. Ve vhodných intervalech měříme plazmatické hladiny léku tak, abychom namodelovali, jak se lék z hlediska kinetiky v organismu chová. A snažíme se dosáhnout optimální terapeutické koncentrace v místě účinku. Účelem TDM je i návrh dávkovacího režimu pro konkrétního pacienta. Kolísání plazmatických hladin léku může být způsobeno zdravotním stavem, polymorbiditou, interakcí léčiv, u kriticky nemocných, starých, novorozenců nebo chronicky nemocných. Zabýváme se i farmakogenetikou, tedy oborem, který sleduje dědičně podmíněnou variabilitu odpovědi organismu na užívání klinicky významných léků.

Používání farmakogenetiky se snažíte také propagovat, daří se to?

S její propagací v rámci Česka zatím moc úspěšní nejsme, což je škoda. Přitom když dostanete informaci o typu metabolizátora na konkrétním enzymu, jedná se o informaci platnou jednou provždy, na celý život. Přitom existují pro řadu léčiv velmi dobré mezinárodní guidelines k dávkování léčiv, např. psychofarmak, s ohledem na konkrétní, geneticky podmíněné odchylky metabolismu.

Vraťme se ještě k terapeutickému monitorování léčiv. Jak dlouho už se používá?

Řadu let, velmi úspěšně a u celé řady léčiv. Například v naší laboratoři aktuálně monitorujeme 146 různých léčiv ze skupin antibiotik, psychofarmak, antihypertenziv, biologické léčby a dalších.

A může z vaší práce čerpat někdo jiný než zdravotnická zařízení sdružená v rámci AGEL?

Ano, a čerpá. V rámci terénu spolupracujeme s celou řadou nemocnic na severní i střední Moravě, ale denně vozíme vzorky i z některých velkých pražských nemocnic. Naše výsledky využívají klinici, především intenzivisté a lékaři z ARO. A ještě musím podotknout, jak velmi důležitá je naše spolupráce s klinickými farmaceuty a mikrobiology, bez nich by to prostě nešlo. Dávkování se šije na míru konkrétnímu pacientovi a jeho diagnóze.

Jana Jílková

Příležitost pro mladé biochemiky

Co se skrývá pod zkratkou EFLM TG-YS a proč se tato skupina vydělila z „mateřské“ organizace? Kolik vás je?
Hned si dovolím jen upřesnit, že z mateřské organizace jsme se nevydělili, ale jsme její integrální součástí formou pracovní skupiny. Jsme tedy součástí Evropské federace klinické chemie a laboratorní medicíny (EFLM, The European Federation of Clinical Chemistry and Laboratory Medicine), což je federace formálně nadřazená ČSKB a podřazená IFCC. EFLM sdružuje evropské vědce a odborné pracovníky z oblasti klinické biochemie a přidružených oborů a dělí se do několika pracovních skupin, výborů a komisí. Jednou z těchto pracovních skupin je i skupina mladých vědců TG-YS (Task Group: Young Scientists). Aktuálně má přes 100 členů. Přidat se mohou, pokud pracují či studují v oboru a nedovršili 40 let věku. Předsedou této skupiny jsem od nového roku já, a můj tým hlavních členů tvoří Tara Rolic (Osijek), Aleksei Tikhonov (Paříž), Monica Dugaesescu (Bukurešť) a Emeline Gernez (Lille). Jsou to úžasní mladí nadšení lidé, kteří představili mnoho nápadů a vizí, které chceme společně realizovat.

Co je cílem vaší práce a jak se to daří naplňovat?
Hlavním cílem je, aby byl hlas mladých lidí více slyšet a také uznáván. Snažíme se zviditelnit práci mladých vědců na kongresech, jako je EuroMedLab či WorldLab. To má více možných řešení, ale například jsme jako skupina kontaktovali prezidenta příštího kongresu EuroMedLab Damiena Grusona a diskutujeme s ním zařazení ceny za plakát pro mladé vědce a možnost vyčlenit sekci pro plakáty mladých vědců, aby mohla být vyzdvižena jejich tvrdá práce, která může jinak snadno zapadnout. Tyto aktivity však stále projednáváme s výkonnou radou EFLM. Další projekty, které jsou hlavním posláním EFLM TG-YS, vycházejí z hlavních šesti definovaných cílů: vzdělávání, komunikace, online prostor, konference, spolupráce a rozšiřování. Pokud jde o vzdělávání, plánujeme pořádat websemináře pod značkou EFLM TG-YS s odborníky, kteří se budou zabývat důležitými tématy (např. statistika v laboratorní medicíně, využití umělé inteligence, duševní zdraví a další), jež mohou pomoci mladým odborníkům. Založili jsme skupinu EFLM TG-YS na WhatsApp pro rychlou komunikaci a plánujeme do ní zahrnout i nějakou další platformu pro sdílení dat a snadnější správu úkolů. Chceme se více zapojit do online prostoru prostřednictvím účtů EFLM na sociálních sítích a začít vytvářet obsah. Během našeho posledního setkání jsme od našich členů dostali mnoho zajímavých návrhů, které by chtěli sdílet, například vzdělávací videa, která by upozornila na naši práci v laboratoři a důležité aspekty laboratorní medicíny. A konečně chceme rozšířit naši síť, protože víme, že v Evropě jsou tisíce mladých odborníků v laboratorní medicíně, ale zatím máme jen přes sto členů. Musíme zdůraznit výhody a možnosti členství v EFLM TG-YS a pokusit se na ně přímo zacílit náš obsah a dosah. Tyto plány řešíme právě teď, ale je mnoho dalších projektů a intenzivně o nich diskutujeme se všemi našimi členy na pravidelných setkáních. Jsem naprosto ohromen, jak se naši členové angažují a jak přicházejí s tolika inspirativními nápady a vizemi.

Ohledně tak často diskutovaného motivování mladých lidí pro práci v oboru jste podotkl, že by docela stačilo aspoň je nedemotivovat. Jak jste to myslel?
Asi narážíte na mnou zmíněný citát od Jamese Collinse, volně přeložen zní: „Vynakládat čas a energii na ‚motivaci‘ lidí je zbytečné. Pokud máte správné lidi, budou motivováni sami. Klíčem k úspěchu je nedemotivovat je.“ Ode mne to byla jen poznámka, že někdy k tomu, aby mladí lidé projevili iniciativu a drive, stačí dát jim více důvěry a zodpovědnosti. Tuto volnost také podporuje samotná EFLM, která mladým lidem v oboru poskytuje mnoho příležitostí, jak se individuálně rozvíjet formou cestovních stipendií na konference a na mobilitu pro mezilaboratorní výměny, či menší výzkumné granty. Bohužel však o těchto příležitostech mnoho lidí neví, a tak v naší skupině aktivně tyto příležitosti diskutujeme a sdílíme zkušenosti.

Kdo a jak z České republiky by se k EFLM TG-YS mohl a měl přidat?
EFLM TG-YS vítá všechny mladé vědce, doktory, mediky a všechny mladé odborníky v klinické biochemii, laboratorní medicíně a příbuzných oborech do 40 let. Rozhodně doporučuji všem se k nám připojit (více informací zde: https://www.eflm.eu/site/who-we-are/committee/communication-committee/fu/tg-young-scientists), protože to nic nestojí a ani není vyžadováno žádné aktivní zapojení, pokud nechcete. Pokud se však člověk chce angažovat a mít možnost například vycestovat na konferenci či hrazený zahraniční pobyt a mít aktuální přehled o těchto příležitostech, tak by neměl váhat a měl by se k nám přidat!

Jana Jílková

Dobrovolnická akce v chráněné přírodní rezervaci

Oddělení zákaznické podpory Beckman Coulter Česká republika uspořádalo dne 16. května 2024 v chráněné přírodní rezervaci „Česká krajina o.p.s.“ v Milovicích dobrovolnickou akci. Tato akce probíhá již třetím rokem a zúčastnili se jí kolegové z Beckman Coulter a Immunotech. Nezisková organizace „Česká krajina“ odstartovala před deseti lety unikátní projekt navracení zubrů, divokých koní a praturských krav, které jsou od pradávna nedílnou součástí evropské přírody, zpět do české a evropské krajiny. Díky pastvě těchto zvířat se změnila tvář krajiny a byly obnoveny vzácné druhy rostlin a hmyzu.

Naše dobrovolnická práce spočívala v pomoci s vyčištěním části rezervace od invazních rostlin, které nepatří do jídelníčku zvířat chovaných v rezervaci, a v úklidu steliva z okolí návštěvnické stezky. A tak mohli být na krátký okamžik i zaměstnanci Beckman Coulter a Immunotech součástí tohoto unikátního projektu, který významnou měrou přispívá k návratu původních druhů zvířat a rostlin do naší krajiny a má velmi pozitivní dopad na adaptaci krajiny na změnu klimatu.

Projekt již získal řadu ocenění. Mimo jiné cenu udržitelného rozvoje v kategorii Climate Change za splnění globálních cílů udržitelného rozvoje Organizace spojených národů. Navzdory tomu neustále čelí tlakům a překážkám ze strany různých zájmových skupin, které by oblast chtěly využívat pro vlastní zisk. Jakákoli pomoc je proto vřele vítána. Více o projektu a jak můžete pomoci se dozvíte na stránkách organizace https://www.ceska-krajina.cz/podporte-nas/ .

Je to opravdu úžasný projekt a stojí za to ho udržet naživu.

BC Akademie pro systém DxA 5000

V novém showroomu společnosti Beckman Coulter proběhla Akademie, která se stala klíčovou událostí pro účastníky hledající nové poznatky a dovednosti v oblasti automatizovaných systémů. Dva dny intenzivního školení spojeného s teoretickou částí kurzu, následovanou praktickou částí v laboratoři, představovaly neopakovatelnou příležitost pro uživatele systémů DxA.

První část BC Akademie se odehrávala v moderním showroomu společnosti Beckman Coulter na Chodově, který se stal kulturním prostorem pro výuku a prezentaci nových technologií. Účastníci měli možnost seznámit se s teoretickými základy práce s moderními diagnostickými systémy řady DxA 5000 a klinického software – Remisol.  Dynamické prezentace, interaktivní diskuze a ukázky nových funkcí a možností vybízely účastníky k aktivnímu zapojení a zdokonalení svých dovedností.

Druhá část školení přenesla účastníky do laboratoře PREVEDIG medical s.r.o. vybavené linkou DxA 5000, kde se mohli prakticky seznámit s provozem a vyzkoušet si v praxi krom základních úkonů a údržby systému i řadu tipů a triků. Velkým přínosem pro účastníky byla možnost sdílení zkušeností a postřehů z dosavadního provozu jednotlivých uživatelů DxA systémů, což přispělo k obohacení jejich znalostí a zlepšení jejich schopností využívat tyto systémy efektivněji.

Workshop Inovace DxI 9000 – příběh pokračuje

TÉMATA SYMPOZIA FONS 2024:

Englishova přednáškaUplatnění ekonomických teorií rozhodování i v lékařské praxi
přednášející: prof. RNDr. Filip Matějka, Ph.D.

IVDR direktiva
garant: Ing. Lubomír Stříž, CZEDMA

POCT systémy
garant: Mgr. Veronika Kučerová, Fakultní nemocnice Olomouc

Inovace a bezpečnost IT  
garant: Ing. Leoš Raibr, STAPRO s. r. o.

Likvory   
garant: doc., RNDr. Pavlína Kušnierová, Ph.D., Fakultní nemocnice Ostrava

Screeningové programy
garant: doc., Ing. Drahomíra Springer, PhD., ČSKB

Pozvánka na konferenci DIGI transformace 360

O konferenci

Konference nabízí jedinečnou příležitost k diskusi mezi odborníky z různých oblastí zdravotnického sektoru, včetně managementu zdravotnických zařízení, IT specialistů, kliniků a manažerů laboratoří. Je to platforma pro sdílení znalostí a zkušeností, která podporuje inovace a efektivní implementaci digitálních technologií v medicíně.
Předchozí ročníky konference se konaly pod odbornou záštitou Aliance pro telemedicínu a digitalizaci zdravotnictví a sociálních služeb a České společnosti klinické biochemie ČLS JEP. Účastníci měli příležitost se zapojit do dvoudenního formátu, kde první den byl věnován odborným přednáškám a druhý den zahrnoval prohlídky automatizované laboratoře PREVEDIG medical, s.r.o. a Protonového centra Praha.

Účastníci

Každého ročníku se zúčastnilo přes 160 odborníků nejen z České republiky, ale i ze Slovenska a dalších států. Konference tak poskytuje mezinárodní platformu pro odbornou výměnu a spolupráci.

Hlavní témata

  • Digitalizace ve zdravotnictví – Jak digitální technologie transformují péči o pacienty a zdravotnické postupy.
  • Inovace v laboratořích – Automatizace a nové technologie v laboratorní medicíně.
  • Role IT specialistů – Implementace a správa zdravotnických IT systémů.
  • Management zdravotnických zařízení – Efektivní vedení a správa digitalizovaných zdravotnických zařízení.
  • Budoucnost pojišťovnictví – Jak digitální technologie mění pojišťovací sektor ve zdravotnictví.

Nenechte si ujít příležitost být součástí konference DIGI Transformace 360 a přispět k formování digitální budoucnosti medicíny. Připojte se k diskusi, inspirujte se novými poznatky a sdílejte své zkušenosti s kolegy a odborníky z oboru.

Odborná dvoudenní konference DIGI transformace 360 se bude konat 6.–7. 11. 2024 v Grandior hotel Prague, Na Poříčí 1052/42, Praha 1.

Přihlásit se můžete kliknutím zde nebo pomocí přiloženého QR kódu.