Již na počátku roku jsme se zúčastnili Odborného hematologického semináře, které společně pořádají Oddělení klinické hematologie Ústavu laboratorní medicíny FN Ostrava a Ústav laboratorní medicíny Lékařské fakulty Ostravské univerzity. O […]
Již na počátku roku jsme se zúčastnili Odborného hematologického semináře, které společně pořádají Oddělení klinické hematologie Ústavu laboratorní medicíny FN Ostrava a Ústav laboratorní medicíny Lékařské fakulty Ostravské univerzity. O krátké zhodnocení jsme požádali jednoho z klíčových organizátorů a primáře Oddělení klinické hematologie FN Ostrava – Ing. Martina Pulcera, Ph.D., MBA.
Naše oddělení klinické hematologie Ústavu laboratorní medicíny Ostrava a Ústav laboratorní medicíny Lékařské fakulty Ostravské univerzity společně uspořádali v pátek 17. ledna 2025 v přednáškovém sále Domova sester již tradiční „Odborný hematologický seminář“. Podobně jako v minulých letech se i letos sešlo více než 100 účastníků nejen z Moravskoslezského kraje, ale přijeli také zástupci z jiných fakultních, krajských a městských nemocnic. Nechyběli ani odborníci ze soukromých laboratoří. Vzdělávací akce byla pořádána dle Stavovského předpisu České lékařské komory a schválena Českou asociací sester. Dále byla zveřejněna na stránkách České hematologické společnosti.
Program semináře zahrnoval tři hlavní bloky. První část se věnovala mnohočetnému myelomu. Přednášky se zaměřily na klinické aspekty tohoto onemocnění, významu plazmatických buněk, laboratorní diagnostiku z pohledu biochemické a hematologické laboratoře. Nakonec zazněly velmi zajímavé prezentace několika vybraných kazuistik.
Druhá část se zaměřila na oblast hemostázy. Témata zahrnovala tromboprofylaxi u kriticky nemocných, použití emicizumabu, vyšetřování PT-INR pomocí POCT a problematiku lupus antikoagulans.
Poslední blok přednášek se zaměřil na vybrané zajímavosti a novinky nejen z hematologie. Diskutovalo se o informačních technologiích v klinických laboratořích, velmi zajímavá byla prezentace o možnostech vyšetřování periferní krve a kostní dřeně pomocí digitální morfologie, manažerka kvality ÚLM se podělila o své zkušenosti s Blue SLP a poslední sdělení shrnulo vliv pohybové aktivity na naše zdraví.
Účastníci v plné míře využili prostor pro diskuze nejen s přednášejícími. Velmi živě se také hovořilo u stánků firem, které akci podpořily. Seminář se velmi povedl a účastnící odjížděli domů spokojeni s množstvím nových informací a podnětů. Již nyní připravujeme další ročník.