Beckmani berou telefon i o víkendu
„Napřed jsme pracovali souběžně na původních přístrojích a zároveň i na novém, abychom postupně převedli na analyzátor DxC 500i všechny metody a vyzkoušeli si je na něm,“ vzpomíná MUDr. Štěpánka Sobotová, primářka Oddělení klinické biochemie Mulačovy nemocnice v Plzni.
Jaké spektrum služeb vaše laboratoř poskytuje?
Naše Oddělení klinické biochemie provádí základní a specializovaná vyšetření biologického materiálu v odbornosti klinická biochemie, základní hematologická vyšetření sdílená s touto odborností a konzultační služby v odbornosti klinická biochemie pro lůžkovou a ambulantní část nemocnice. Z velké části pracujeme pro pacienty a lékaře této nemocnice. Podle potřeby ale zpracováváme i vzorky odjinud.
Co vám má ušetřit nový analyzátor?
Místo dvou původních přístrojů teď máme jeden nový. Nový analyzátor je stejně kapacitní a má k dispozici stejné metody jako analyzátory, které jsme měli, jediná změna v tomto ohledu je glykovaný hemoglobin, který jsme dříve museli v laboratoři předpřipravit manuálně, teď si to analyzátor dělá sám. Přínos DxC 500i je pro nás především v menším objemu naší práce se zkumavkou. Identifikace vzorků je přes čárové kódy a veškerá komunikace se vede elektronicky přes laboratorní informační systém, z něj si analyzátor natáhne veškeré požadavky a tím, že to jsou vlastně dva analyzátory spojené do jednoho, analyzátor sám řídí průchod vzorku tak, aby výsledky byly co nejrychleji. Ušetříme čas s přípravou a je zaručené, že výsledky jsou validní včetně správného přiřazení pacienta.
Proč jste nový analyzátor pořídili právě teď?
Už jsme poměrně dlouho měli analyzátory Beckman Coulter AU 480 a Access 2, po delší době jejich provozu jsme uvažovali o jejich obměně. A protože se nám oba analyzátory osvědčily, tak jsme s firmou Beckman Coulter řešili, za co je vyměnit. Jako malá laboratoř nepotřebujeme nějaké kapacitně veliké stroje. Volbou proto byl nový integrovaný analyzátor DxC 500i, kombinace biochemického a imunochemického modulu pro malé až středně velké laboratoře. Právě kombinace imunochemie a biochemie v jednom analyzátoru je pro nás jako ušitá na míru. Výměnu jsme navázali na rekonstrukci laboratoře a změnu laboratorního informačního systému, obávali jsme se připojení nového přístroje do staršího LIS, který jsme měli původně.
To všechno jste zvládli za nepřerušeného provozu 24/7. Jednoho dne jste pak odpojili staré analyzátory a pokračovali na DxC 500i?
Ne, přechod z hodiny na hodinu bych si ani nedovedla představit. Napřed jsme ještě měli zapojené naše dosavadní stroje a nainstalován tu byl i ten nový, připravený techniky k provozu. Měsíc jsme jeli souběžně, abychom postupně převedli na nový analyzátor všechny metody a vyzkoušeli si je na něm.
Jak ty přeměny brali pracovníci laboratoře?
My už jsme v letošním roce změn zažili víc, tak jsme byli připraveni. Spoléhali jsme se, že hardware je vlastně stejný jako u analyzátorů, se kterými umíme pracovat, a je tam jen nový software, který je spojuje a obsluhuje automatický podavač vzorků. Samozřejmě řadu věcí bylo třeba nastavit a „vychytat“, i propojení s novým LIS bylo vlastně poprvé. Ale všichni se zaškolili a velice rychle se naučili s DxC 500i pracovat. Původní analyzátory už jsou teď úplně odpojené. Proud vzorků do laboratoře je stále přibližně stejný, ten neovlivníme, ale snažíme se o rychlejší výstup výsledků analýz.
Po měsíci „ostrého“ provozu je to možná předčasná otázka, ale – vidíte už nějaké přednosti, je něco lepší, než bylo „zastara“?
Ano, už z podstaty té změny. Je tam automatický podavač vzorků, který logistiku řeší za laborantky. Dříve, pokud byla z jednoho vzorku biochemická i imunochemická vyšetření, bylo na ní, do kterého stroje ho vloží jako do prvního a do kterého jako do druhého. Museli jsme přemýšlet, jak to udělat, aby čas do výsledku byl co nejkratší. To teď dělá za nás DxC 500i, sám si řídí co nejefektivnější postup a podle toho si i poskládá vzorky. Jak to bývá na každém začátku, ještě vychytáváme různé drobnosti a Beckman Coulter je podle našich připomínek zapracovává.
I to funguje tak, jak potřebujete?
Určitě ano. A když se něco děje, tak víme, že v tom nejsme sami a že paní inženýrka Silvie Vaingátová bere telefon i o víkendu! Je toho za námi hodně, tento rok byl v laboratoři opravdu přelomový. Prošli jsme napřed rekonstrukcí prostor, pak jsme měnili laboratorní informační systém, což znamenalo výraznou změnu práce. Poslední změnou je nový analyzátor. Děkuji našemu panu řediteli, že na to všechno sehnal peníze, i firmám, které se na změnách podílely, všechny odvedly svůj díl práce. Ale úplně nejvíc bych chtěla poděkovat všem děvčatům v laboratoři, že se ke změnám postavila čelem a během celého toho roku neztratila úsměv na tváři a doufám, že ho neztratí ani nadále, když už nový stroj pracuje v plném provozu.
PhDr. Jana Jílková