Do práce zase chodí rádi
„Dnes, po déle než roce a půl stavebních prací a vybavování nemocnice jsme dokončili další etapu. V laboratoři šlo o rekonstrukci původních ,historických‘ prostor z roku 1958 a o pořízení a prvoinstalaci nového biochemického analyzátoru,“ říká Ing. Jaroslav Zimmermann, ředitel a jednatel Mulačovy nemocnice, s.r.o.
Byla vaše nemocnice odjakživa tak pěkná, jako je teď?
Původně určitě ano, zejména v dobách, kdy tady pan doktor Mulač koupil nově postavenou krásnou secesní rohovou vilu a i v její přístavbě na to s citem navázal, včetně mramoru uvnitř. Zahanbit se v tomto směru nenechala ani plzeňská Škodovka, mramorové prvky promítla i do stávající vstupní haly, nicméně zařízení zvenku i zevnitř postupně chátralo. Ono ale opravdu není snadné opravovat zdravotnické zařízení za provozu, i když je jasné, že zvenku je to alespoň z provozního hlediska snazší než rekonstrukce uvnitř. Rekonstrukce za provozu si pak důkladně užili všichni zaměstnanci a s nimi stávající majitel a provozovatel, tedy společnost PRIVAMED, který vstoupil do Mulačovy nemocnice v roce 2014 a od té doby ji nejen provozuje, ale i postupně modernizuje a rekonstruuje. Nejrozsáhlejší část rekonstrukce byla dokončena na konci roku 2023, s pomocí dotačního programu REACT EU. Dotací se podařilo získat objem prostředků, který by si majitel nemocnice nemohl do jejího rozvoje dovolit investovat. Získané prostředky PRIVAMED využil ve prospěch nemocnice jak na stavební úpravy a opravy, tak na přístrojové vybavení. A jsme nadále věrní odkazu pana doktora Mulače, chirurgie, gynekologie a porodnictví jsou stále naše dva stěžejní obory. Na chirurgii dále rovněž navazují ortopedie a urologie.
Jak rozsáhlé rekonstrukce za provozu probíhaly?
Po etapách, jinak by to ani nešlo. V roce 2022 jsme úspěšně zažádali o dotační titul na podporu nemocnic v době po covidu-19. Investice byla rozdělena na dvě části. Jedna část byla na stavební úpravy nemocnice, dělaly se jeden a půl roku za plného provozu a dotkly se všech šesti podlaží nemocnice, ale i při všem stavebním ruchu jsme byli stále schopni řádně zajistit péči o naše pacienty. Zmíněná stavební investice činila přibližně 37 milionů korun a nemocnici výrazně posunula dopředu jak co do vybavení, tak i co do estetiky prostředí, které slouží zejména našim pacientům, ale prostředí se zlepšilo i pro všechny naše zaměstnance. Zásadnější rekonstrukce jsme ale dělali už i před dotací na podporu nemocnic. V roce 2019 jsme například otevírali nástavbu na střešní části původní vily doktora Mulače, a to ve prospěch gynekologického oddělení. Pak přišlo období „covidového temna“, ale dnes po déle než roce a půl stavebních prací a vybavování nemocnice jsme dokončili další významnou etapu. Pokud jde o laboratoře, šlo nyní o rekonstrukci jejich původních „historických“ prostor z roku 1958 a v neposlední řadě o pořízení a prvoinstalaci nového biochemického analyzátoru DxC 500i. Moc děkuji paní doktorce Sobotové, primářce Oddělení biochemické laboratoře, že neměla strach jít do toho a spolu se svým kolektivem všechno zvládala bez narušení provozu laboratoře.
Takže k obnově laboratoře došlo v rámci zatím poslední velké akce?
Ano. Právě laboratoř byla jedním z nejobtížnějších uzlů, potřebujeme ji provozovat 365 dní v roce 24 hodin denně. Biochemickou laboratoř nemocnice není možné zastavit, i když ve spolupráci s nemocnicí PRIVAMED bychom to asi částečně udělat mohli. Nicméně jsme se s paní hlavní sestrou a paní primářkou laboratoře domluvili, že do toho půjdeme a zvládneme to sami. Rekonstrukci laboratoře jsme si rozdělili na tři etapy a její provoz se nezastavil, výsledky analýz měli naši lékaři nadále k dispozici, kdykoli je potřebovali. Nebylo to vůbec jednoduché, ale zvládli jsme to. Výsledek je nakonec myslím výborný, což jsem moc rád. Zlatým hřebem rekonstrukce naší laboratoře byl pak nový analyzátor. Po dlouholeté spolupráci s jeho výrobcem a dodavatelem, společností Beckman Coulter, od které jsme měli i ty dva předchozí, co tu hrdinně vydržely sloužit celou řadu let, jsme o jiném dodavateli ani neuvažovali. Když přišla nabídka na výměnu, bylo to za prvoinstalační přístroj v ČR. Při zmínce o „poprvé“ se vždycky trochu leknete, co bude, ale máme s „beckmany“ tak dobrou zkušenost, že jsme se rozhodli ve spolupráci s nimi pokračovat i tímto přístrojem. Problémy s rozjezdem už jsme s jejich pomocí „rozchodili“ a dnes už si troufnu říct, že se nám to začíná líbit.
Znamená to, že máte na změnu i z laboratoře pozitivní ohlasy?
Teď už ano. Když se tam rozhodli, že už opravdu mohou odstavit původní „mašiny“, tak jsem si řekl, že je vyhráno. V laboratoři ten přechod a s ním spojené komplikace nakonec zvládli bravurně a dnes říkají, že už zase chodí do práce rádi.
Jana Jílková