Skip to main content

NEWSLETTER


Ušetřili jsme práci, čas i materiál

„Máme letité zkušenosti s analyzátory společnosti Beckman Coulter a navíc velmi dobré zkušenosti, a proto když teď uvádějí na trh nový analyzátor pro malé laboratoře jako je naše v Hořicích, tak se na nás celkem logicky obrátili, abychom analyzátor otestovali a vyzkoušeli v „bojových“ podmínkách dříve než jej natvrdo vypustí do světa. Testování provádějí i dvě další laboratoře, ta bližší je v Německu, ta vzdálenější je v Indii,“ říká Mgr. Michal Kráčmar, vedoucí Oddělení klinické biochemie a hematologie v hořickém Levitově centru následné péče.

Jaké spektrum služeb poskytuje vaše laboratoř?
Poskytujeme základní biochemická a hematologická vyšetření běžně získávaných biologických materiálů, především jde samozřejmě o krev a moč, vyšetřujeme ale i stolici na okultní krvácení. Provádíme i specializovaná biochemická vyšetření, jako je stanovení hormonů a nádorových markerů. Lékařům také běžně poskytujeme konzultační služby v oblasti klinické biochemie a hematologie.

Působíte v rámci Hořického Levitova centra následné péče, což je zdravotnické zařízení velikosti malé městské nemocnice. Pracujete jenom pro jeho pacienty?
Ne, zabezpečujeme laboratorní analýzy pro mnohem větší okruh pacientů, kteří potřebují a využívají naše služby. Denně zpracujeme vzorky nabrané od přibližně stovky pacientů. Pokud jde o vzorky tady „od nás“, tak jsou jednak z ambulantní složky centra, což je interní ambulance a nepřetržitá chirurgická ambulance. A máme i svoji vlastní odběrovou místnost, která slouží pro místní ambulatoria, čili pro zdejší praktiky a specialisty. Jejich pacienty jsou samozřejmě především místní obyvatelé z Hořic a okolí. Ale k nim i k nám přicházejí v rámci svých pobytů na chalupách i dovolených také „přespolní“. Ti všichni i k nám mohou přijít na odběry.

U vás v laborce jsem ale zaslechla i zmínku o žádance z veteriny, pro erdéla Kačenu…
Slyšela jste správně. My nezpracováváme vzorky pouze pro potřeby humánní medicíny. Tento pacient je tedy evidentně pes, i když to jméno… No, kachny jsme ještě snad neanalyzovali, ale už jsme tu zpracovávali kromě psů i krávy, koně, kočky, ovce. Dokonce jsme tu měli vzorky od březí prasnice.

Teď jste měli možnost několik měsíců testovat analyzátor DXC 500i společnosti Beckman Coulter. Proč k tomu došlo?
Máme letité zkušenosti s analyzátory společnosti Beckman Coulter a navíc velmi dobré zkušenosti, a proto když teď uvádějí na trh nový analyzátor pro malé laboratoře jako je naše v Hořicích, tak se na nás celkem logicky obrátili, abychom analyzátor otestovali a vyzkoušeli v „bojových“ podmínkách dříve než jej natvrdo vypustí do světa. Testování provádějí i dvě další laboratoře, ta bližší je v Německu, ta vzdálenější je v Indii. Sledovali a porovnávali jsme celou řadu faktorů, jako je průchod vzorků, vkládání reagencií za chodu, snadnost obsluhy a údržby a další.

Jaké jsou podle vás přednosti tohoto analyzátoru?
Předností tohoto analyzátoru je zpracování jak imunochemických, tak biochemických vzorků na jednom stroji, možnost plnění reagencií za chodu, nezávislá údržba biochemického a imunochemického analyzátoru, což umožňuje na jedné polovině stroje zpracovávat vzorky a na druhé provádět údržbu. Velkou výhodou je vkládání vzorků z jednoho místa, vzorky nemusíme přenášet jinam. Za nás je hlavní předností tohoto analyzátoru možnost vkládání vzorku z jednoho místa jak pro biochemické, tak pro imunochemické testy, čímž odpadá manipulace se vzorky mezi samostatně umístěnými stroji, možnost doplňovat reagencie za chodu analyzátoru, snadná obsluha a flexibilní údržba, dokonce jak biochemické, tak imunologické části nezávisle na sobě.

Ovlivnil analyzátor váš denní provoz?
Rozhodně ano. Jeho kombinovaný systém nám v testovacím období především umožnil zásadně zjednodušit naši každodenní rutinu, tedy jednodušeji zpracovávat vzorky. Tento analyzátor umožňuje efektivnější průchod analyzovaného vzorku naší laboratoři, a to od samotného příjmu vzorku laboratoří, až po jeho konečnou likvidaci. Vynechává se počáteční alikvotace vzorků do několika přístrojů, tím běžně začínala všechna práce se vzorky, tedy ta přímo tady v laborce. To následně samozřejmě zvyšuje průchodnost vzorků laboratoří. Řeší to i množství odpadu na konci pracovního dne. Výrazně také ubyly nároky na spotřební materiál, prostě nepotřebujeme ani tolik zkumavek, štítků a pipetovacích špiček jako dříve. Celkově přístroj výrazně zefektivňuje provoz naší laboratoře. To všechno dohromady zvyšuje i efektivitu provozu laboratoře i z finančního hlediska. Prostě ušetříme práci, čas i materiál.

Jana Jílková