Skip to main content

Pozvánka na Euromedlab 2025

Vážený zákazníku,

s potěšením oznamujeme, že 26. kongres IFCC-EFLM EuroMedLab klinické chemie a laboratorní medicíny se bude konat od 18. do 22. května 2025 v Bruselu, Belgii. Tato prestižní událost slibuje být vynikající příležitostí k prozkoumání nejnovějších pokroků v diagnostice a byli bychom potěšeni, kdybyste nás během kongresu navštívili.

Tato významná společná akce Mezinárodní federace klinické chemie a laboratorní medicíny (IFCC) a Evropské federace klinické chemie a laboratorní medicíny (EFLM) bude hostována Belgickou královskou společností laboratorní medicíny (RBSLM) ve spojení s jejich 49. výročním kongresem. Konference se uskuteční v Bruselském Expo, Place de Belgique 1, 1020 Brusel, Belgie a nabídne jedinečnou příležitost pro navázání kontaktů, výměnu zkušeností či diskusi s kolegy.

Beckman Coulter se jako účastník konference EuroMedLab Brussels 2025 bude podílet na dvou vzdělávacích workshopech zabývajících se tématy hematologie a kontroly kvality:

  • Pondělí, 19. května, 14:30 – 15:30 (EDUW 3)
    • Best QC Practices for Superior Instrumentations: Achieving High-Quality Outcomes

  • Úterý, 20. května, 13:00 – 14:00 (LW 8)
    • Bridging Science and Practice: MDW’s Role in Improving Sepsis Outcome

Tato a další témata můžete dále prozkoumat na našem stánku číslo 95, kde náš tým představí nejnovější inovace v klinických laboratorních produktech a řešeních. Nezmeškejte příležitost navštívit stánek či edukativní workshopy Beckman Coulter.

Těšíme se na setkání s Vámi.

Naši firmu navštívil prezident Beckman Coulter Diagnostics

Během svého pobytu si Kevin O’Reilly prohlédl naše nové prostory, včetně moderního školícího centra (Showroom). Návštěva zahrnovala také velmi inspirativní diskusi se zaměstnanci.

Kromě interních jednání jsme měli na programu také přátelské a inspirativní setkání se zákazníky. Na začátku setkání Kevin O’Reilly představil vizi a strategické cíle Beckman Coulter Diagnostics, zdůrazňující důraz na inovace a kvalitu ve zdravotnické diagnostice.

V rámci setkání měli zákazníci možnost diskutovat o svých zkušenostech s produkty a službami Beckman Coulter. Celé setkání bylo velmi inspirativní, energizující a neslo se ve velmi přátelské atmosféře.

Hrdý až pyšný jsem na lidi

Přijal jste roli hlavního odborného garanta biochemické konference DIALOG 2025. V čem je právě tato akce významná nebo i unikátní?

Je to jedno z velmi významných a už i tradičních míst setkávání špičkových vědců, lékařů, analytiků a dalších odborníků z praxe. Ti všichni sem přijíždějí, aby sdíleli své poznatky, diskutovali novinky a společně posouvali hranice našeho oboru. Přitažlivý je i unikátní koncept konference, kdy tradiční bloky přednášek střídají bloky diskusní, takzvaný DIALOG 360°. Právě v diskusích je totiž nejpatrnější, že laboratorní diagnostika dnes čelí mnoha výzvám, ale zároveň nabízí obrovský potenciál, od inovativních přístupů v oblasti personalizované medicíny až po nové technologie. Jsem rád, že naše práce přináší reálná řešení pro současné problémy, není jich málo. A těší mě, že tato konference, v pořadí již sedmá, je skutečně platformou pro dialog – a nejen mezi obory, ale i mezi generacemi. Věřím, že právě prostřednictvím sdílení a spolupráce vznikají ty nejhodnotnější myšlenky a inspirace, které mohou změnit budoucnost k lepšímu.

Při zahajování konference DIALOG jste připomněl i některé aktuální výzvy laboratorní diagnostiky. Které pokládáte za nejvýznamnější?

Určitě to jsou nejnovější trendy, které se v našem oboru objevují. Kromě automatizace, o které se hodně hovořilo i na letošní konferenci DIALOG, je to robotizace a také digitalizace v medicíně a laboratorní medicíně a v neposlední řadě také telemedicína. Tyto trendy jsou zajímavé i z hlediska etiky, z tohoto úhlu pohledu jsou ovšem patrné i některé stinné stránky. Lidé si už dnes mohou sami objednat laboratorní vyšetření v laboratoři bez doporučení lékaře, prostě jako potenciální pacienti si sami a jen podle svého uvážení vyberou, co chtějí, na komerční bázi – je dost lidí, kteří na to mají prostředky. Laboratoř jim požadované výsledky dodá a jim, tedy laikům, je interpretuje, případně i včetně návrhu dalších kroků. K tomu ale patří komplikované etické otázky zachování anonymity toho objednatele – pokud si to bude přát, anonymní skutečně zůstane. Pro vyhodnocení jeho výsledků je důležité vědět, jestli je to muž, žena a kolik mu je roků, ale nemusí sdělovat další údaje, které by privátní laboratorní službu vedly k jeho identifikaci. Na Západě už se to takto děje.

Komu je určená vaše kniha, která získala i cenu za monografii od České společnosti klinické biochemie? Jde o Průvodce laboratorními nálezy, který především klinikům usnadňuje orientaci v množství informací z laboratoře.

To není příručka pro laiky, je to rukověť do ordinací. Nabízí jim pomocnou ruku, fungovat má jako průvodce ve spleti testů a parametrů, s nimiž musí v současné době pracovat každý lékař. Má praktikům i odborným lékařům pomoci při výběru laboratorních vyšetření a správném vyhodnocení výsledků. Ale zdaleka to není jen moje dílo, mně se hlavně podařilo dát dohromady výborný tým autorů. Nakonec vznikla „takhle tlustá bichle“. Předem jsem ani já sám nevěřil, že se povede tak dobře. Ta kniha je deset let stará a pokrok se za nich nezastavil, ale ona zahrnuje to úplně nejširší spektrum, jaké by vůbec připadalo v úvahu. A i to, co jsem si tehdy myslel, že moc nutné ani nebude, ale přesto jsme to tam dali. To jsou bojové látky a válečná laboratorní diagnostika. Netušil jsem, že by to mohlo být jednou aktuální, ale taková příručka má být kompletní.

Povedlo se vám to, dal jste dohromady výbornou encyklopedii…

Snad ano. Mám možná „kliku“, nebo jsem při jednání hodně smířlivý. Nejsložitější na té celé práci pro mě totiž bylo domluvit se se špičkovými odborníky ve všech zahrnutých oborech, aby byli ochotni dodržet koncepci a kapitoly napsali. Možná právě to by se mi dnes do takové míry nepovedlo, mezi některými obory je značná soutěživost a možná až nevraživost.

V souvislosti s cenou jsme tu zmínili Českou společnost klinické biochemie. Jak vidíte její stávající vývoj?

Odbornou společnost zaštiťující náš obor v každém případě potřebujeme, bez toho to nejde a je to tak všude ve světě. Musíme mít nějakou asociaci nebo sdružení, kde se můžeme potkávat a setkávat. Hlavní význam ČSKB vidím jako odborně-společenský, a to by ani do budoucna nikdy nemělo vymizet. Společnost je také zakomponována do „politického“ rozhodování, například dodává doporučení pro úhradu nových vyšetření, nebo i připravuje návrhy pro dohodovací řízení a plní i řadu dalších funkcí, řada z nich je opravdu velmi důležitá. Prostě nechceme skončit jako spolek holubářů, což míním ve vší úctě k holubům i jejich chovatelům.

Vraťme se od holubů na akademickou půdu. Pod vaším vedením má motolská lékařská chemie a klinická biochemie výborné výsledky. Na co tam jste nejvíc hrdý?

Hrdý až pyšný jsem na prvním místě na náš tým lidí. Myslím tím na lidi od sanitárek a těch, co myjí laboratorní sklo přes laborantky až po všechny kolegy vysokoškoláky analytiky, prostě na celý tým. Za to jsem strašně moc vděčný. Jsem hrdý a pyšný na to, že za „moji éru“ se už tři kolegové habilitovali, což v ústavech tohoto typu není běžné. Leckde na lékařských fakultách na biochemii prostě nejsou lidi, kteří by o to měli zájem a chtěli to dělat a byli takoví nadšenci. Těch, co se do vědy pustí z nadšení a spontánně, ale moc nebývalo ani u nás, za mého předchůdce pana profesora jsem byl jediný, kdo se habilitoval. Já si těch našich třech docentů moc považuji, cením si toho, že dělají tu vědu, výborně učí studenty a svoji vlastní zdravotnickou práci provádějí špičkově. Takže když se ptáte, na co bych byl hrdý, tak na lidi.

PhDr. Jana Jílková

DIALOG 2025 ponúkol aktuálne témy, ktoré rezonujú v odbornej verejnosti

S Ing. Andreou Palkovou, vedúcou laboratórnou diagnostičkou CLK FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici sme sa rozprávali počas biochemickej konferencie DIALOG 2025, kde sa už tradične stretávajú špičkoví vedci, lekári, analytici a ďalší odborníci z praxe.

Ste pravidelnou účastníčkou Dialogu, ako hodnotíte vývoj tejto vzdelávacej konferencie a čo vás inšpiruje k opakovanej účasti?

V tomto roku som sa podujatia DIALOG zúčastnila po tretí raz. Konferencia sa tradične zaoberá aktuálnymi témami, ktoré vzbudzujú záujem medzi pracovníkmi laboratórií, zaujímavá je hlavne tým, že má odlišný formát od podobných konferencií. Prezentácie sú ladené do formy dialógu, kde na danú tému prezentujú názory viacerí odborníci z rôznych oblastí, a tým poskytujú rozličný pohľad na jednu tému. Toto je niečo, čo je pre mňa najviac príťažlivé. Úroveň podujatia je v každom ročníku tradične vysoká.

Čo vás zaujalo v tomto ročníku?  

DIALOG 2025 ponúkol niekoľko aktuálnych tém, ktoré rezonujú v odbornej verejnosti. Pre mňa osobne bol zaujímavý blok prezentácii o strese a ako sa s ním vyrovnať, nemenej pútavý bol blok s prezentáciou kazuistík, kde si prítomné osadenstvo mohlo preveriť svoju zdatnosť

pri diagnostikovaní niektorých špecifických situácií. Príjemne ma prekvapila prezentácia mladých biochemikov, ktorí veľmi zaujímavou formou predstavili svoj deň v laboratóriu a navodili tým podnety k rozsiahlej diskusii. A priznám sa, že v tomto ročníku bola pre mňa ťahákom prezentácia odborníka na etiketu, p. Ladislava Špačka, ktorý veľmi pútavým spôsobom predstavil to, ako by sme mali vystupovať nielen voči pacientom, ale aj voči svojim kolegom. 

Predstavte nám v skratke vaše pracovisko… 

CLK je súčasťou Spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek FNsP FDR, poskytuje laboratórnu diagnostiku predovšetkým pre oddelenia a ambulancie FNsP FDR, služby CLK využíva aj Detská Fakultná nemocnica. Na pracovisku klinickej biochémie spracujeme denne viac ako 1 000 vzoriek, v režime 24/7. Väčšina vzoriek však prichádza do laboratória ráno do deviatej hodiny a lekári netrpezlivo čakajú na výsledky, preto je v ranných hodinách na našich pracovníkov kladený veľký nápor, čo sa týka rýchlosti vydávania výsledkov. Poskytujeme klasickú biochemickú paletu vyšetrení: základné biochemické vyšetrenia v krvi, v moči, v likvore, minerálie, špecifické a zápalové proteíny, vitamíny, hormóny, onkomarkery, markery kostného obratu, autoprotilátky, alergény, monitorovanie hladín liečiv, vrátane imunosupresív. Väčšina výsledkov je dostupná v deň odberu, niektoré špecifické vyšetrenia sú dostupné do týždňa od odberu. PKB je tiež supervízorom prístrojov na stanovenie vnútorného prostredia a aktuálnej hladiny glukózy, ktoré sú k dispozícii pri lôžku pacienta, tzv. POCT prístroje.

Ako prebiehal proces plánovania a samotnej inštalácie plne automatizovanej linky DxA 5000?

Impulzom k uvažovaniu o zmene bola potreba obnovy laboratórnej techniky, hlavne biochemických a imunochemických analyzátorov, ktorým pomaly končila životnosť. Narastajúci počet vyšetrení nás viedol k myšlienke o zmene techniky v zmysle vyššieho stupňa automatizácie. Keďže sme súčasťou fakultnej nemocnice, ktorej zriaďovateľom je Ministerstvo zdravotníctva, všetky veľké projekty sú realizované formou verejného obstarávania, samozrejme po súhlase zriaďovateľa. Celý proces sme začali asi pred 2 rokmi, kedy sme sa formou prieskumu trhu postupne oboznámili s riešeniami automatizácie laboratória, ktoré ponúkajú jednotliví dodávatelia laboratórnej techniky. Nasledovala intenzívna spolupráca s Oddelením verejného obstarávania FNsP, s ktorým sme spoločne nastavili špecifikáciu pre verejnú súťaž. Verejné obstarávanie prebehlo v lete minulého roka, víťazom sa stala spoločnosť Beckman Coulter s linkou DxA5000. Nemocnica s dodávateľom podpísala zmluvu o inštalácii linky v októbri minulého roka. Do konca roka boli realizované nevyhnutné stavebné úpravy pracoviska, po novom roku začala výmena jednotlivých analyzátorov a samotná inštalácia linky. V súčasnosti sme v stave nastavovania celého procesu práce s linkou a zaškoľovania personálu.

Aké aspekty ste zohľadňovali pri výbere novej techniky?

Ako som už spomenula, výber dodávateľa prebiehal cez verejnú súťaž. Našou úlohou bolo nastaviť technickú špecifikáciu verejného obstarávania tak, aby riešenie čo najviac zodpovedalo potrebám laboratória a zároveň boli podmienky transparentné pre všetkých uchádzačov. Hlavnou myšlienkou bolo, aby sme v novej linke vedeli spracovať väčšinu vyšetrení, ktoré ponúkame v nepretržitej prevádzke. Chceli sme zjednodušiť a zefektívniť prácu laborantov, aby hlavne v službe nemuseli chodiť so vzorkou od jedného prístroja k druhému. Kritériom samozrejme nebola len cena, ale aj kvalita ponúkaných služieb, rýchlosť spracovania vzoriek, dostupná paleta vyšetrení, minimalizácia údržby zariadení, ekológia a v neposlednom rade aj dostupnosť aplikačnej a servisnej podpory.

Čo očakávate od nového laboratórneho workflow s novou technológiou?

Hlavným cieľom modernizácie je priniesť čo najväčší benefit pre pacienta v podobe rýchleho dodania výsledkov. Od novej technológie očakávame zefektívnenie našej prevádzky, plynulosť procesu spracovania vzoriek a vydávania výsledkov, skrátenie TAT (času dodania výsledku), minimalizáciu chýb pri spracovaní vzoriek. Radi by sme boli moderným pracoviskom, ktoré je schopné včas dodať kvalitné výsledky a pracuje k spokojnosti všetkých klientov.

Mgr. Agáta Urbanová

DIALOG 2025 mezi obory i generacemi

Generálním partnerem celé konference byla společnost Beckman Coulter. Odborné záštity akci poskytla Česká společnost klinické biochemie České lékařské společnosti J. E. Purkyně a Aliance pro telemedicínu a digitalizaci zdravotnictví a sociálních služeb. Organizaci celé akce zajistila společnost EEZY Events & Education.

Roli hlavního odborného garanta konference letos přijal prof. MUDr. Richard Průša, CSc., přednosta Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole. Podle profesora Průši je DIALOG jedním z velmi významných a tradičních míst setkávání špičkových vědců, lékařů, analytiků a dalších odborníků z praxe. „Ti všichni sem přijíždějí, aby sdíleli své poznatky, diskutovali novinky a společně posouvali hranice našeho oboru. Přitažlivý je i unikátní koncept konference, kdy tradiční bloky přednášek střídají bloky diskusní, takzvaný DIALOG 360°. Jsem rád, že naše práce přináší reálná řešení pro současné problémy, není jich málo. A těší mě, že tato konference, v pořadí již sedmá, je skutečně platformou pro dialog – a nejen mezi obory, ale i mezi generacemi,“ řekl profesor Průša.

Akcent na mezigenerační dialog a pomoc mladé generaci klade (a to nejen ve svém úvodním projevu!) i doc. Ing. Drahomíra Springer, Ph.D., předsedkyně České společnosti klinické biochemie ČLS JEP, vedoucí úseku imunoanalytických metod Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a také vedoucí Katedry klinické biochemie na Instiutut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. V úvodním slovu mimo jiné podotkla: „Mladou generaci biochemiků nemusíme pro vzdělávání motivovat, sami jsou motivovaní dost. Náš úkol je neodradit je a dát jim možnosti.“

Diferenciální diagnostika sepse 360°

Odborným garantem bloku věnovanému sepsi byl prof. MUDr. Martin Matějovič, Ph.D., proděkan Lékařské fakulty UK v Plzni a přednosta I. interní kliniky Fakultní nemocnice v Plzni a Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy. Nahlížena a diskutovaná byla sepse na letošním Dialogu v nejširším možném zorném úhlu. Výsledných 360° se tak podařilo zprostředkovat díky různým pohledům na sepsi: od manažera nemocnice přes léčebnou a preventivní péči, kliniky až po pohledy z biochemické a mikrobiologické laboratoře. „Sepse je jedním z hlavních zdravotních problémů, a to celosvětově. Fakticky jde o syndrom život ohrožující akutní orgánové dysfunkce v důsledku dysregulované reakce na infekci. Jde o situaci, kdy organismus bojuje se závažnou život ohrožující infekcí, která v organismu navodí imunitní a metabolické procesy vedoucí k poškozování funkce životně důležitých orgánů. Pokud se tímto způsobem reakce organismu na běžnou infekci vymkne kontrole, může to skončit smrtelně,“ připomněl profesor Matějovič. Aktuálně právě sepse patří mezi nejčastější příčiny úmrtí. Například ve Spojených státech je více než jedna třetina úmrtí během hospitalizace připisována právě sepsi, náklady na její léčbu tam přesahují 38 miliard USD. Obdobné výsledky potvrzují i evropská epidemiologická data, v Evropě je sepse nejčastější příčinou úmrtí pacientů přímo v nemocnicích a je to tak na standardních odděleních i na jednotkách intenzivní péče. Na celém světě se ročně vyskytne 49 milionů případů sepse a 11 milionů souvisejících úmrtí. Sepse je současně i nejdražší hospitalizační diagnózou. I po vyléčení sepse navazují další problémy, včetně obrovské ekonomické zátěže. Problematika řešení závažných infekcí a jejich následků se týká nejen pacientů, lékařů a sester, ale i mikrobiologů, biochemiků, vědců, managementu nemocnic, ekonomů, pojišťoven a všech zdravotnických stakeholdrů a vlastně celé společnosti. Značná záludnost sepse je i v tom, že z biochemického hlediska se výsledky laboratorních vyšetření jednotlivých případů mohou velmi lišit, není to tak, že by u všech pacientů byla uniformní odpověď a stačilo by vyšetření dvou nebo tří biomarkerů a bylo by jisté, že jde právě o sepsi. Profesor Matějovič přiblížil i cesty výzkumu v této oblasti: „Výzkum se ubírá dvěma směry a jeden cílí na původce. Sepse je klasický boj mezi predátorem a pacientem. Tím predátorem jsou mikrobi jako původci infekcí. Na tyto mikroby je zaměřen jeden velký směr výzkumu a blíží se doba, kdy budeme schopni velmi rychle původce infekčních onemocnění detekovat už při vstupu do nemocnice. Nebudeme už muset čekat dva až tři dny na výsledky mikrobiologické laboratoře. Druhým směrem je hledání přesnějších biomarkerů, které nám pomohou lépe stanovit diagnózu a také predikovat, jestli nemocný bude mít prospěch z té které léčby.“

Do diskuse o diferenciální diagnostice sepse na konferenci DIALOG 2025 vnesl MUDr. Vít Lorenc, MBA, předseda představenstva Nemocnice Jindřichův Hradec, hned dvojí úhel pohledu: z pozice vedení nemocnice a z každodenní praxe vedoucího lékaře ARO. Třetím, ale neméně podstatným záběrem je i jeho nadšení pro nové technologie, včetně informačních. I v souvislosti s řešením problémů kolem sepse pomáhá v jindřichohradecké nemocnici digitalizace:

„Více než polovina všech pacientů, kteří jsou k nám přijímáni s touto diagnózou, se dostala před přijetím do kontaktu se zdravotní péčí. Sdílení dat mezi námi a všemi ostatními poskytovateli péče, tedy i praktiky a specialisty, by nám mohlo velmi pomoci i v časné diagnostice. V rámci našich projektů týkajících se digitalizace pracujeme na sdílení dat mezi naší nemocnicí a praktickými lékaři, což by nám mohlo pomoci zlepšit péči i o tyto pacienty,“ uvedl MUDr. Lorenc.

Kazuistiky, hematologická diagnostika a zpověď mladých

Samostatný odborný blok byl tentokrát dopřán kazuistikám. Mezi nimi byla i ,,autokazuistika”, kdy její autor, prof. MUDr. Tomáš Zima, Dr.Sc. , přednosta Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, pojal svůj příspěvek nazvaný „Covid a já“ jako případovou studii založenou na vlastním onemocnění covidem, a to s velmi těžkým průběhem. Svůj případ při nemoci nechtě sledoval z pohledu pacienta a lékaře biochemika v jedné osobě.

Posouvání hranic mikrobiologické diagnostiky prezentoval na mikrobiologických kazuistikách prof. MUDr. Pavel Dřevínek, Ph.D., přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole, vedoucí Centra cystické fibrózy Fakultní nemocnice v Motole. Z části i kvůli covidu je dnes v Česku každá mikrobiologická laboratoř vybavená zařízeními na molekulární testování a umí provést PCR test. Nabídka vyšetření záleží na portfoliu konkrétní laboratoře, ale už nepotřebují mít vlastní know how, vlastní inhouse test, mohou používat ty komerčně dostupné. Tato záležitost posunula mikrobiologické laboratoře hodně dopředu. Skutečnou novinkou v molekulární diagnostice je podle profesora Dřevínka využití i v lékařských mikrobiologických laboratořích sekvenací, dělat důležité sekvence nukleové kyseliny, které ozřejmí důvody patologického stavu. Tímto způsobem lze provádět analýzu přítomnosti nejrůznějších agens. „Někdy se takový postup označuje jako metagenomika, ale v pravém slova smyslu je metagenomika o tom, že se osekvenuje naprosto všechno. Není to jenom o detekci agens, ale dokonce i o jejich vlastnostech,“ řekl přednášející o metodě, která jde i do dosud nebývale podrobné analýzy a poznání vlastností mikrobů. Jde o sekvenování nové generace, které se už nějaký čas používá v genetice, ale postupně proniká i do mikrobiologie. V následující diskusi profesor Dřevínek odpovídal na otázku, zda i v mikrobiologii je stejně silný trend automatizace a centralizace, jaký je v klinické biochemii. Odpověděl, že i mikrobiologie se posouvá ve smyslu centralizace, ale s tím, že zároveň vyžaduje určitou decentralizaci. Tím připomněl satelitní laboratoře, už existují modely, kdy při univerzitních nemocnicích je základní laboratoř, která centralizuje vše, ale přitom má k dispozici satelitní laboratoře, které jsou například i v rámci univerzitního kampusu. Satelitní laboratoře dokážou provést některá vyšetření okamžitě, dodání výsledku se tak zbaví zbytečné časové ztráty spojené s logistikou. Vzorky k detailnější analýze je samozřejmě nutné dopravit do centrální laboratoře. Jde tedy o centralizaci a současně decentralizaci, laboratoře spolu samozřejmě spolupracují. „A co se týče automatizace, molekulární metody už jí trošku otevřely dvířka, byť to spíše znamená, že máme jednotlivé stroje a ty propojujeme. Zatím to není automatizace ve smyslu biochemických linek. Ale už existují automatické linky pro kultivaci, o jednu takovou v Motole intenzivně usilujeme. Automatizace umožní i zkrácení doby do dodání výsledku klinikovi,“ vysvětlil přednášející.

Vlastní odborný blok měla také hematolologická diagnostika. Zazněly tu příspěvky „Krevní obraz – včera, dnes a zítra“ (Ing. Martin Pulcer, Ph.D., MBA, primář oddělení klinické hematologie Ústavu laboratorní medicíny Fakultní nemocnice Ostrava), „Jak nám digitální morfologie a AI pomáhá v běžném provozu (Ing. Kristýna Melounová, Centrum laboratorní medicíny a klinické hematologie v Krajské nemocnici Liberec, a.s.), „Vyšetřovací algoritmus při nejasné lymfocytóze“ (MUDr. Martin Špaček, Ph.D., primář Centrálních hematologických laboratoří Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. interní kliniky – kliniky hematologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze) a „Stanovení diagnózy z cytologického hodnocení aspirátu kostní dřeně – má to ještě smysl?“ (MUDr. Dana Mikulenková, vedoucí Komplementu laboratoří Ústavu hematologie a krevní transfuze).

Blok „Zpověď mladých…“ přinesl prostřednictvím krátkých prezentací a interaktivní diskuse autentický pohled mladých odborníků na současné i budoucí výzvy laboratorní medicíny, zejména v oblasti klinické biochemie.

Rovnováha mezi hlavou a tělem aneb… Jak se z toho nezbláznit

Téma dalšího odborného bloku spojoval jediný, zato nesmírně důležitý pojem: rovnováha. Nesnadným dosažením rovnováhy ve vlastní biochemické praxi, ale i mezi (neméně vlastní!) hlavou a tělem čili hledáním cesty, jak se z toho všeho nezbláznit, se zabývali každý zvlášť i společně neuropatolog, psychiatrička a odborníci na IT v biomedicínských laboratořích.

Neuropatolog a spisovatel MUDr. František Koukolík, DrSc., který působí na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, ve Fakultní Thomayerově nemocnici a na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy hovořil o tom, zda a jak se lze naučit lépe snášet psychickou bolest a do jaké míry si lze vypěstovat odolnost proti stresu. Odpověď doktora Koukolíka jistě stojí za hlubší zamyšlení: „Chce to naučit se zvládat citovou a poznávací zátěž. Rada starší než dva tisíce let říká: neper se s vlastními rozbouřenými emocemi. Vylez na kopec a dívej se na ně jako na zdivočelou řeku. Počkej, až povodeň odplyne. Jestli je nadřízený jedinec nebo jedinec, s nímž jsme v blízké vazbě, psychopat, včas utéci. Být opatrný s optimismem. Omezit palbu bulšitu/pseudoinformací ze sdělovacích prostředků. Někteří lidé zvládnout mindfulness (všímavost), stojí to dost času. Udělat si radost, která není jídlo, kouření, alkohol, drogy, sex, herna nebo nakupování, což je strašné. Naučit se postoji ke štěstí: rozlišovat hédonické od eudaimonického.“

Jana Jílková

Nejsou o nic horší, než jsme byli my

„Mladou generaci biochemiků nemusíme pro vzdělávání motivovat, to jsou sami dost. Náš úkol je neodradit je a dát jim možnosti,“ říká  doc. Ing. Drahomíra Springer, Ph.D. Paní docentka je nejen předsedkyně České společnosti klinické biochemie ČLS JEP, vedoucí úseku imunoanalytických metod Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky VFN a 1. LFUK, ale i vedoucí Katedry klinické biochemie na IPVZ.

DIALOG je o hledání a setkávání

Biochemická konference DIALOG je unikátní platformou nových výzev, ale i pro a proti v oblasti biochemie. O tom všem jsme mluvili s Ing. Lukášem Palivcem, Ph.D., který je Commercial Country Leader Beckman Coulter CZ&SK. Je i jedním z nositelů myšlenky, s níž tato konference vznikla a proč se stále větším úspěchem funguje, a to už od roku 2017.