Skip to main content

Cena Arnolda Beckmana

Česká společnost klinické biochemie (ČSKB) vyhlásila další ročník tohoto prestižního ocenění za výjimečný přínos v oblasti laboratorní medicíny. Cílem ceny je podpořit a ocenit mladé odborníky do 40 let, kteří se významně podílejí na rozvoji vědecké, výukové nebo inovativní činnosti v tomto oboru. Cena je určena členům ČSKB z řad lékařů, nelékařských pracovníků a laborantů. U laborantů, kteří nejsou členy ČSKB je možné podání návrhu prostřednictvím člena ČSKB. 

Bližší informace včetně formuláře pro podání přihlášky naleznete na stránkách České společnosti klinické biochemie (ČSKB) – zde.

SCOPIO na Pařízkových dnech

Beckman Coulter se i letos zúčastnil největšího tuzemského setkání odborníků z oblasti poruch krevního srážení – Pařízkových dnů, které se tradičně konaly v Clarion Congress Hotelu Ostrava. Tato událost zahrnovala nejen hlavní konferenci, ale také sesterskou sekci a 6. ročník konference zaměřené na paliativní péči.

Naše účast zahrnovala prezentaci na stánku a odborný blok v rámci laboratorní sekce. Na stánku jsme představili náš nový analyzátor pro digitální morfologii – SCOPIO. Návštěvníci měli možnost tento inovativní přístroj blíže prozkoumat a vyzkoušet, což sklidilo velmi pozitivní ohlasy.

Další příležitost k seznámení se s analyzátorem SCOPIO byla v odborném bloku věnovaném digitální morfologii, který proběhl v pátek 14. března 2025. Uživatelé z Čech a Slovenska zde sdíleli své první zkušenosti s tímto přístrojem. Součástí prezentace byla také praktická ukázka propojení na dálku s přístrojem a možnost vzdáleného prohlížení preparátů.

Děkujeme všem, kteří nás navštívili, a těšíme se na další setkání na Pařízkových dnech v příštím roce!

Pozvánka na ESCMID GLOBAL 2025

Vážení a milí,

Rádi bychom Vás srdečně pozvali na prestižní Congress of the European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases (ESCMID), který se bude konat ve dnech 11.–15. dubna 2025 ve Vídni, Rakousko.

Tento kongres je výjimečnou příležitostí k setkání s odborníky z celého světa, sdílení nejnovějších poznatků a inovací v oblasti klinické mikrobiologie a infekčních nemocí a navázání cenných kontaktů.

Na našem stánku (č. E10) budete mít možnost se seznámit s nejnovějšími produkty a řešeními od společnosti Beckman Coulter, které Vám mohou pomoci zlepšit diagnostické procesy a pacientskou péči. Naši odborníci Vám rádi zodpoví veškeré dotazy a poskytnou podrobné informace o našich nejnovějších technologiích a inovacích. Více informací naleznete také zde.

Těšíme se na setkání s Vámi.

Odborný hematologický seminář

Již na počátku roku jsme se zúčastnili Odborného hematologického semináře, které společně pořádají Oddělení klinické hematologie Ústavu laboratorní medicíny FN Ostrava a Ústav laboratorní medicíny Lékařské fakulty Ostravské univerzity. O krátké zhodnocení jsme požádali jednoho z klíčových organizátorů a primáře Oddělení klinické hematologie FN Ostrava – Ing. Martina Pulcera, Ph.D., MBA.

Naše oddělení klinické hematologie Ústavu laboratorní medicíny Ostrava a Ústav laboratorní medicíny Lékařské fakulty Ostravské univerzity společně uspořádali v pátek 17. ledna 2025 v přednáškovém sále Domova sester již tradiční „Odborný hematologický seminář“. Podobně jako v minulých letech se i letos sešlo více než 100 účastníků nejen z Moravskoslezského kraje, ale přijeli také zástupci z jiných fakultních, krajských a městských nemocnic. Nechyběli ani odborníci ze soukromých laboratoří. Vzdělávací akce byla pořádána dle Stavovského předpisu České lékařské komory a schválena Českou asociací sester. Dále byla zveřejněna na stránkách České hematologické společnosti.

Program semináře zahrnoval tři hlavní bloky. První část se věnovala mnohočetnému myelomu. Přednášky se zaměřily na klinické aspekty tohoto onemocnění, významu plazmatických buněk, laboratorní diagnostiku z pohledu biochemické a hematologické laboratoře. Nakonec zazněly velmi zajímavé prezentace několika vybraných kazuistik.

Druhá část se zaměřila na oblast hemostázy. Témata zahrnovala tromboprofylaxi u kriticky nemocných, použití emicizumabu, vyšetřování PT-INR pomocí POCT a problematiku lupus antikoagulans.

Poslední blok přednášek se zaměřil na vybrané zajímavosti a novinky nejen z hematologie. Diskutovalo se o informačních technologiích v klinických laboratořích, velmi zajímavá byla prezentace o možnostech vyšetřování periferní krve a kostní dřeně pomocí digitální morfologie, manažerka kvality ÚLM se podělila o své zkušenosti s Blue SLP a poslední sdělení shrnulo vliv pohybové aktivity na naše zdraví.

Účastníci v plné míře využili prostor pro diskuze nejen s přednášejícími. Velmi živě se také hovořilo u stánků firem, které akci podpořily. Seminář se velmi povedl a účastnící odjížděli domů spokojeni s množstvím nových informací a podnětů. Již nyní připravujeme další ročník.

Martin Pulcer

Dialog 2025

Ve dnech 16.–18. března 2025 proběhla v pořadí sedmá, tedy již tradiční odborná konference DIALOG. Dějištěm jeho konání byla opět jihomoravská metropole,  tentokrát ale místo přímo v jejím centru – Hotel Passage Brno.  Generálním partnerem celé konference byla společnost Beckman Coulter. Hlavním odborným garantem konference letos byl prof. MUDr. Richard Průša, CSc., přednosta Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole. Odborné záštity poskytla Česká společnost klinické biochemie České lékařské společnosti J. E. Purkyně a Aliance pro telemedicínu a digitalizaci zdravotnictví a sociálních služeb. Organizaci celé akce zajistila společnost EEZY Events & Education.

Hlavním tématem letošního Dialogu byla diferenciální diagnostika sepse. Nahlížena a diskutovaná byla v nejširším zorném úhlu. Výsledných 360 ° se odbornému garantovi bloku profesoru Matějovičovi podařilo zprostředkovat díky různým pohledům na sepsi: od manažera nemocnice, přes léčebnou a preventivní péči, kliniky, až po pohledy z biochemické  a mikrobiologické laboratoře. 

Samostatný odborný blok tentokrát dostaly kazuistiky. Mezi nimi byla i ,,autokazuistika” – případovou studii vlastního těžkého onemocnění covidem z pohledu lékaře biochemika přednesl profesor Tomáš Zima.

Téma dalšího odborného bloku spojuje jediný, zato nesmírně důležitý pojem: rovnováha. Nesnadným dosažením rovnováhy ve vlastní biochemické praxi, ale i mezi (neméně vlastní!) hlavou a tělem čili hledáním cesty, jak se z toho všeho nezbláznit, se zabývali každý zvlášť i společně neuropatolog, psychiatryně a odborníci na IT v biomedicínských laboratořích.    

Vlastní odborný blok měla hematolologická diagnostika – starinky, novinky a budoucnost.

Blok „Zpověď mladých…“ přinesl prostřednictvím krátkých prezentací a interaktivní diskuse autentický pohled mladých odborníků na současné i budoucí výzvy laboratorní medicíny, zejména v oblasti klinické biochemie.

Závěr programu, okénko BC, patřil Beckman Coulter & Immunotech.

JJ

2045: Laboratorní odysea

Dnes jsem se rozhodl jít zase do laborky, i když je pěkný jarní den. Poslední dobou chodím častěji, home-office už mě moc nebaví. Sice jsem i tak v práci sám, ale potřebuji změnu. Navíc má přijít větší zásilka souprav – chci být raději u toho, ten náš nový robotický přejímkový systém ještě není úplně vychytaný.

Není teď v květnu nějaké výročí? Slyšel jsem něco o 100 letech od konce války, jenom nevím, jestli první nebo druhé světové, plete se mi to… Ale jo, to bude ta druhá, děda mi vyprávěl, že ji zažil jeho táta. Poslední dobou je v Evropě naštěstí docela klid, ale před dvaceti lety prý hrozila válka s Ruskem. Ale nepamatuji si z toho nic, tehdy jsem ještě „neměl mobil“ nebo jak, nevím proč, říká děda „tahal kačera“.

Hele, PPL už hlásí přílet. Přepínám si monitor na kameru dronoportu a sleduji přistání jejich stroje. Vypadá jako ten nový model F4F Cargo XL s nosností 50 kg. Náš robot tentokrát vše přebírá bez problémů, ne jako minulý týden, kdy zásilku nemohl pořádně udržet. Za chvíli hlásí sklad plný stav týdenních zásob; byl nejvyšší čas, kreatinin už docházel.

Supply-roboty (Emily, jak jim říkáme) jsme měli původně dva, ale kvůli doplňování materiálu do analyzátorů jsme museli koupit jako zálohu ještě třetího. Emil Druhý nám totiž v únoru uklouzl na náledí a trvalo týden, než mu vyměnili hlavu. No a Emil První nestíhal, takže směna mu musela pomáhat ručně. Samozřejmě jsme brblali, navíc u Duochronu SPx to nebylo jasně vysvětleno v hlasovém návodu. Po opravě se ale Emil Druhý občas chová divně. Zrovna nedávno šel kolem mě, právě jsem si sedal, najednou zavrávoral a vrazil mi do židle tak nešťastně, že jsem skončil na zemi. Raději mu nechám zkontrolovat gyroskop. Ale jinak jsou roboti spolehliví, prostě Boston Dynamics je dobrá značka. Děda říkal, že když viděl jejich první modely na internetu tancovat a dělat přemety, bylo to jak sci-fi. Videa najdete ještě někde na youtube, ale dneska jsou spíš k pousmání.

Vůbec se hodně změnilo, děda říká, že by znovu v laborce dělat nechtěl, protože ta jeho stará analytika je úplně pryč. Něco asi zůstalo stejné – laboratorní medicína byla vždycky pro většinu lékařů téměř neviditelná (hlavně pro chirurgy) a jako obor neatraktivní. Po nástupu AI se první ještě zhoršilo a druhé vyřešilo – lékař v laboratoři není vůbec potřeba, alespoň na naší spádové úrovni. „Anča“ (jak říkáme naší AILims od Stapra) vyřeší 95 % post-postanalytiky a nový upgrade slibuje 99 %! Jen si s ní jeden tak nějak lidsky nepokecá a dvojsmyslné vtipy jí pořád nedochází J.

Pro ostatní zaměstnance nemocnice jsem „ten technik z laborky“. Ještě tady se mnou pracuje Jitka z Moravských Budějovic a Günter z Retzu, ale střídáme se. Od té doby, co jsme k lince připojili modul osmometru i ABR a máme tak full-total automatizaci, ani víc personálu není třeba. Naše práce laboratorního specialisty spočívá hlavně v supervizi celého provozu a odstraňování drobných problémů. No, a ještě připravujeme vzorky IQA a EQA, to ani jeden Emil zatím spolehlivě nezvládá. Interní kontrola kvality je jinak plně automatická, tu umí linka s „Béďou“ (middleware DxAI) bez problémů, včetně nutných rekalibrací. Co Béďa neuměl, to se rychle naučil.

Abych náš provoz popsal od začátku: v předsálí máme pro ambulantní klienty dva odběrové automaty Heiva (také klasická značka), které přes ID kartu klienta stahují požadované zkumavky z nemocničního AICordu nebo z našeho e-shopu pro samoplátce. Z nich vzorky odcházejí, stejně jako z oddělení, potrubkou (Tempus 660) do přijímacího modulu linky. K té jsou připojeny všechny analytické moduly: senzory (včetně toho ABR), fotometrie, hmoťák, koagulace, kapilární elektroforéza, na pár metod chemiluminiscence a osmometr. Na boční větvi je společná cytologická linka na krev, moč a likvor, to je poměrně novinka. Standardní součástí jsou samozřejmě centrifugy a chlazený sklad. Jak vidíte, analýzu zajišťuje léty prověřená klasika. Kdysi perspektivní novinky, na které vzpomíná děda – třeba suchá chemie nebo biočipy – se nikdy masívně nerozšířily. Důvodem byla cena, složitá recyklace nebo způsob získávání protilátek. Ze všeho nejlépe tak pořád vychází roztok v plastové lahvičce. 

Naše linka DxThree je od americké firmy ABC Laboratories. Konkurence v laboratorní diagnostice už není velká, ještě je evropská RoSe Diagnostics a teoreticky čínské MDS a ještě jedna, kterou si nepamatuji. Ale od té doby, co Čína před pěti lety vzala „pod ekologickou ochranu“ půlku Sibiře, jsou její výrobky s 50% clem v EU neprodejné, hlavně vodíková auta a PTD (osobní dopravní drony). Vzorků máme dost, protože POCT už narazilo na své uživatelské limity a selfmonitoring se také nerozšířil podle předpokladů, dokonce je na ústupu. Většinu lidí totiž spíš stresuje, než aby jim pomáhal.

V poledne jsem si zašel na oběd do jídelny. Seděl jsem s Pepou z interny, chodili jsme spolu na gympl. Říkal, že se jim teď konečně podařilo naplnit stavy lékařů, když župa v lednu odsouhlasila zrušení poslední malé nemocnice se spádovostí pod 200 tisíc obyvatel.

Dal jsem si fazolovou polévku a oblíbenou čočku s vejcem. Asi jsem tu kombinaci přehnal, začíná mi být nějak těžko, raději si odskočím. Ve dveřích se málem srážím s Emilem Druhým, který nese doplnit kreatinin. Zakopnu o něj a rozplácnu se na zemi. Že by mi dal nožku? To snad ne… Sedím na zemi a třu si naražené koleno; produkt metabolismu luštěnin se přitom nezadržitelně uvolnil. „Detekoval jsem ve vzduchu neznámou látku, mám volat hasiče?“, ptá se mě Emil svým umělým hlasem, ve kterém jako bych slyšel posměšný tón. Posílám ho někam. „Nemám v popisu činností!“, odpovídá uraženě a odkráčí s krabičkou do laboratoře.

Sakra, teď mně to došlo! On mně minulý týden tu židli odsunul schválně!

Zdeněk Veškrna